Copyright © 2009 Zetbeer
Â
Domy z bala toczonego
Domy wybudowane w technologii bala toczonego mają swój specyficzny klimat i charakter. W naszej ofercie występują domy letniskowe budowane zazwyczaj z bali o średnicach 18 lub 22 cm oraz domy całoroczne budowane z bali o średnicach 25 lub 30cm w zależności o wyboru klienta.
Większość prac związanych z produkcją takiego domu wykonanych jest u nas w zakładzie by w jak największym stopniu przyspieszyć późniejszy montaż u klienta. Bale sosnowe najpierw są toczone, następnie suszone w komorach suszarniczych oraz docinane na wymiar zgodnie z projektem budynku. Aby jakość naszych usług spełniała oczekiwania klientów staramy się aby maszyny na których pracujemy były zaawansowane technologicznie. Dlatego zakupiliśmy program komputerowy do tworzenia konstrukcji drewnianych firmy Sema, obtaczarkę z ruchomą głowicą oraz zautomatyzowaną maszynę Hundegger K2.
Ściany domów z bali wykonane są w tzw. konstrukcji wieńcowej. Jest ona uważana za najbardziej trwałą i stabilną. Ściana takiego budynku składa się z ułożonych poziomo drewnianych bali, które łączy się wyciętymi czopami (zamkami) na połączeniach poprzecznych i "na obłap" wyciętymi frezowaniami wzdłużnie.
Najważniejszą zaletą takiego domu jest fakt, że panują w nim idealne warunki klimatyczne. Proces akumulacji ciepła sprawia, że ciepło znaczniej wolniej ucieka na zewnątrz zimą, a latem wewnątrz panuje przyjemny chłód. Sam proces budowy domu też jest o wiele szybszy. Technologia ta daję także wiele oszczędności. Nie potrzebne jest dodatkowe ocieplenie a i prace wykończeniowe pochłaniają dużo mniej nakładu finansowego. Ważą zaletą tej technologii jest fakt, że domy te można budować przez cały rok a inwestor od razu po zakończeniu prac budowlanych może w nim zamieszkać.
Â
Domy z bala prostokÄ…tnego
W naszej ofercie mamy także domy wybudowane z bala prostokątnego. Ściana takiego budynku składa się z ułożonych poziomo drewnianych bali.W narożnikach zwanych węgłami bale łączy się na wręby. Narożniki mogą być z ostatkami lub nie. Aby zachować szczelność budynku stosujemy połączenia bali na tzw. zamek. Zamki mogą być pojedyncze lub podwójne. Ponadto stosujemy dodatkowe uszczelnienia w postaci sznura, pakuła lub wełny drzewnej.
Â